Feather
Curve
Supporters
Organizers

Past Years
News

Feedback

Call for entries
 
 

Banner

AJAs Announces 2012 Winners

HALIFAX, May 11, 2013 /CNW/ - A celebration of excellence in Atlantic Canadian journalism was held tonight during the 32nd Atlantic Journalism Awards, at the Halifax Marriott Harbourfront Hotel. The gold and silver awards were as follows:

Online News Reporting

The gold winner was:
Newsroom – CBC News – St. John’s, NL – Tropical Storm Leslie.

The silver finalists in this category were:
Newsroom– The Chronicle Herald – Halifax, NS – Tense Standoff on Central Halifax Street.

Nick Logan – Global Maritimes – Halifax, NS – Murder of Raymond Taavel.
 
Best Page Presentation: Newspaper

The gold winner was:
Deborah Wiles/Jayson Taylor/Matt Dempsey  – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Titanic 100.

The silver finalists in this category were:
Mike Landry – Telegraph-Journal – Saint John, NB – A Century of Frye.

Nadine Fownes – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Nova Scotia Home for Colored Children.

Photojournalism Spot News: Newspaper

The gold winner was:
Viktor Pivovarov – Times & Transcript – Moncton, NB – Takedown.

The silver finalists in this category were:
James West – The Daily Gleaner – Fredericton, NB – Wiggins Fire.

Joe Gibbons – The Telegram – St. John’s, NL – Goulds Back Line Barn Fire.

Photojournalism Feature: Newspaper

The gold winner was:
Christian Laforce – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Sarah Atwell.

The silver finalists in this category were:
Christian Laforce – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Handstand Matt.

Cindy Wilson – Telegraph-Journal – Saint John, NB – Whale of a Time.

Katé Braydon – Telegraph-Journal – Saint John, NB – All Eyes on Charles.

 

Atlantic Magazine Article

The gold winner was:
Marjorie Simmins – Progress Magazine – Halifax, NS - To the Manor Born.

The silver finalists in this category were:
John DeMont – Herald Magazine – Halifax, NS – Does Nova Scotia Get the Government it Deserves?

Martin Silverstone – Atlantic Salmon Journal – Chamcook, NB – Atlantic Salmon at the End of the Earth.

Atlantic Magazine: Best Cover

The gold winner was:
Saltscapes Magazine – Bedford, NS – Million Dollar Legs – January/February 2012.

The silver finalists in this category were:
Atlantic Salmon Journal – Chamcook, NB - Releasing a York Salmon in Murdoch Pool – December 2012.

East Coast Living – Halifax, NS – Summer Escape – Summer 2012.

Atlantic Magazine: Best Profile Article

The gold winner was:
John DeMont – Herald Magazine – Halifax, NS - Graham Day.

The silver finalists in this category were:
Martin Silverstone – Atlantic Salmon Journal – Chamcook, NB – River Princess.

Paul McLeod – Herald Magazine – Halifax, NS – Kathy Dunderdale's Revolution. 

 

 

 

Breaking/Spot News Reporting: Print

The gold winner was:
Newsroom – The Telegram – St. John’s, NL – Post Tropical Storm Leslie.

The silver finalists in this category were:
Brent Mazerolle – Times & Transcript, Moncton, NB – Smoke Diverts Jet to Metro.

Lisa Brown - Lunenburg County Progress Bulletin – Bridgewater, NS  – Chained in Chelsea.

Breaking News Radio

The gold winner was:
Peter Cowan/Tony Dawson/Colleen Connors/Chris Harbord – CBC News – Labrador, NL - Fires Threaten North West River and Sheshatshiu.

The silver finalists in this category were:
Lynn Robinson – VOCM News, St. John’s, NL – Ocean Choice International Locks Out OCI Trawlermen.

Phonse Jessome – CBC Radio – Halifax, NS – HMS Bounty Sinks.

Breaking News/Spot News: Television

The gold winner was:
Newsroom – CBC News – Halifax, NS – Flooding in Truro.

The silver finalists in this category were:
Lee Pitts/Rob Antle – CBC News – St. John’s, NL – Rome Calls.

Ray Bradshaw – Global Maritimes – Halifax, NS – Truro Flooding.

Enterprise Reporting: Print

The gold winner was:
Tim Bousquet – The Coast – Halifax, NS – A Trust Betrayed.

The silver finalists in this category were:
Laverne Stewart – The Daily Gleaner – Fredericton, NB - CFB Gagetown Military Housing.

Shawn Berry – The Daily Gleaner – Fredericton, NB – MLA’s Pension.

 

Enterprise Reporting: Radio

The gold winner was:
Peter Cowan – CBC News –  Labrador, NL – Peter Penashue Election Spending Problems.

The silver finalists in this category were:
Margot Brunelle – CBC News – Halifax, NS – Annapolis Valley Prescription Drug Abuse.

Zach Goudie – CBC News – St. John’s, NL – Housing Crisis.

Enterprise Reporting: Television

The gold winner was:
Amy Stoodley – CBC News – St. John’s, NL – Thermography Investigation.

The silver finalists in this category were:
David Cochrane/Paul Pickett – CBC News – St. John’s, NL – Inside Operation Roadrunner.

Peter Cowan/Zach Goudie/Rod Etheridge/Paul Pickett – CBC News – Labrador, NL – Burton Winters.

Feature Writing: Print

The gold winner was:
David Lindsay – Rural Delivery – Liverpool, NS – Mining for the Common Good?

The silver finalists in this category were:
Randy O'Donnell – Telegraph-Journal – Saint John, NB – Chasing Infinite Dreams in Finite Time.

Sam Littlefair-Wallace – The Coast – Halifax, NS – Cousin and Wife.

 

Feature Writing: Radio

The gold winner was:
Mary Lynk – CBC Radio – Halifax, NS – All the Diamonds.

The silver finalists in this category were:
Chris Brookes – Battery Radio – St. John’s, NL – A Bullet for the General.

Marie-Élaine Cloutier - Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Musique et Mémoire.

Feature Writing: Television

The gold winner was:
Robyn Miller – CBC News – St. John’s, NL - Mount Cashel Santa.

The silver finalists in this category were:
Nicolas Steinbach – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Défis d’intégration au N-B.

Zach Goudie – CBC News – St. John’s, NL – Change Islands’ Store.

Business Reporting: Any Medium

The gold winner was:
John DeMont – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Finding a Future in the Oceans.

The silver finalists in this category were:
Jacques Poitras/Christina Harnett – CBC Maritime Magazine – Fredericton, NB – The Chicken War.

Paul Gessell – Telegraph-Journal – Saint John, NB  – Labrador Bound.

Sports Reporting: Any Medium

The gold winner was:
Dave Atkinson – CBC News – Charlottetown, PEI – Hockey Friendship.

The silver finalists in this category were:
Tara Chislett – The Daily Gleaner – Fredericton, NB – Van Ban Hard on Schools, Parents.

Zach Goudie – CBC News – St. John’s, NL – Elijah’s Medal.

Arts & Entertainment Reporting: Any Medium

The gold winner was:
Stephen Kimber – Atlantic Business Magazine – St. John’s, NL – Six Men, Two Dories and the North Atlantic.

The silver finalists in this category were:
Kate Wallace – Telegraph-Journal – Saint John, NB –The Call of the Wild.

Mike Landry – Telegraph-Journal – Saint John, NB – It is Written.

Quentin Casey – Telegraph-Journal – Saint John, NB – State of the Arts.

 

Commentary: Any Medium

The gold winner was:
Ian Thompson – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Are Nova Scotians Ready to Rise to Challenges?

The silver finalists in this category were:
Alec Bruce – Atlantic Business Magazine – St. John’s, NL – Banish Forever the Linguistic Elephant.

Russell Wangersky – The Telegram – St. John’s, NL – Trotting out the Bogeyman.

Video Journalist: Television

The gold winner was:
Peter Cowan – CBC News – Labrador, NL – Show of Work.

The silver finalists in this category were:
David Zelcer – CBC News – Gander, NL – Show of Work.

Stéphanie Blanchet – Radio-Canada Acadie – Halifax, NS – Show of Work.

Editorial Cartooning

The gold winner was:
Bruce MacKinnon – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Editorial Cartoons.

The silver finalists in this category were:
Michael de Adder – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Editorial Cartoons.

Sean Leslie Casey – Cape Breton Post – Sydney, NS – Editorial Cartoons.

Best Multimedia Feature

The gold winner was:
Kathryn King/Peter Gosse/David Cochrane – CBC News – St. John’s, NL – Operation Roadrunner.

The silver finalists in this category were:
Deborah Wiles/Jayson Taylor/Rick Conrad/Lois Legge/Kelly Shiers/Eric Wynne – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Titanic 100.

Nick Logan – Global Maritimes – Halifax, NS – Voyage of the Titanic.

 

Best Information News Radio Program (Selected Program)

The gold winner was:
Maritime Morning with Jordi Morgan – News 95.7, Rogers Radio – Halifax, NS.

The silver finalists in this category were:
Information Morning – CBC Radio – Saint John, NB.

On the Go – CBC Radio – St. John’s, NL.

Best Radio Newscast (Selected Newscast)

The gold winner was:
News 95.7 – Rogers Radio – Halifax, NS – The Morning News.

The silver finalists in this category were:
Acadia Broadcasting – Saint John, NB – CHSJ News 8 am.

CBC Newsroom – Halifax, NS – CBC Nova Scotia 7:30 am News.

Best Television News Broadcast (Same Date Newscast)

The gold winner was:
NTV Newsroom – NTV News – St. John’s, NL – The NTV Evening NewsHour.

The silver finalists in this category were:
CBC Newsroom – CBC News – Halifax, NS – CBC News Nova Scotia at Six.

Global Maritimes – Halifax, NS – The New Brunswick Evening News at Six.

Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Téléjournal Acadie.

The Jim MacNeill New Journalist Award

The gold winner was:
Amy Stoodley – CBC News – St. John’s, NL – Show of Work.

The silver finalists in this category were:
Carolyn Thompson – Telegraph-Journal – Saint John, NB – Show of Work.

Hilary Beaumont – The Chronicle Herald/OpenFile/The Coast – Halifax, NS – Show of Work.

Lifetime Achievement Award

Harry Bruce – Journalist/Author

 

Student Awards

PROVINCE OF NOVA SCOTIA SCHOLARSHIP
Georgena Holley
Nova Scotia Community College, Dartmouth, NS

 

BELLALIANT PRIX D'EXCELLENCE EN JOURNALISME
Danielle Bilodeau
Université de Moncton

 

ATLANTIC LOTTERY CORPORATION ACHIEVEMENT AWARD
Khairunnisa Intiar
St. Thomas University

EMERA ACHIEVEMENT AWARD
Natascia Lypny
University of King’s College

NALCOR ACHIEVEMENT AWARD
Flavio Nienow
College of the North Atlantic

AJAs STUDENT PRIZE OF EXCELLENCE
Geordie Carragher
Holland College

CNW GROUP PRIZE OF EXCELLENCE
Blair Barrington
Nova Scotia Community College

AJAs STUDENT ACHIEVEMENT AWARD
Brad Perry
New Brunswick Community College